Lunds universitet firar 350 år. Läs mer på lu.se

Meny

Javascript verkar inte påslaget? - Vissa delar av Lunds universitets webbplats fungerar inte optimalt utan javascript, kontrollera din webbläsares inställningar.

Mottagande mobilitet och service

Hitta rätt internationell handläggare

Teamledare för Mottagande mobilitet och service

Marie Herner Hällström
Epost: marie.herner_hallstrom [at] er.lu.se
Telefon: +46 46 222 03 47


Handläggare per region

Här hittar du ansvarig internationell handläggare och kontaktuppgifter per region och universitet.

 

Afrika       

Avtal: Pär Svensson par.svensson [at] er.lu.se +46 46 222 77 42

Mobilitetshandläggare, Afrika:
Marie Herner Hällström marie.herner_hallstrom [at] er.lu.se +46 46 222 03 47
Isabelle Jönsson isabelle.jonsson [at] er.lu.se +46 46 222 01 10
Babs Kunle babs.kunle [at] er.lu.se +46 70 345 26 58


Sydafrika           
Stellenbosch Univ - Babs Kunle 
Univ of Cape Town - Isabelle Jönsson 
Univ of Pretoria - Isabelle Jönsson
Univ of Western Cape - 
Marie Herner Hällström 

Asien

Avtal i Asien: Henrik Hofvendahl henrik.hofvendahl [at] er.lu.se +46 46 222 30 15

Mobilitetshandläggare, Asien:
Marie Herner Hällström marie.herner_hallstrom [at] er.lu.se +46 46 222 03 47
Henrik Hofvendahl henrik.hofvendahl [at] er.lu.se +46 46 222 30 15
Isabelle Jönsson isabelle.jonsson [at] er.lu.se +46 46 222 01 10
Babs Kunle babs.kunle [at] er.lu.se +46 70 345 26 58
Benjamin Nydius benjamin.nydius [at] er.lu.se +46 46 222 03 84
Sofi Shen sofi.shen [at] er.lu.se +46 767 96 00 11

Kina 
Fudan University - Benjamin Nydius
Nordic Centre Fudan - Benjamin Nydius
Peking University - Benjamin Nydius
Tsinghua Univ - Sofi Shen
Xiamen Unviersity - Benjamin Nydius
Zhejiang University - Benjamin Nydius

Hongkong      
Chinese Univ of Hong Kong - Benjamin Nydius
Univ. of Hong Kong - Marie Herner Hällström

Indien 
Nordic Centre India - Benjamin Nydius

Indonesien

Univ of Indonesia - Marie Herner Hällström              

Japan
Gifu University - Isabelle Jönsson
Keio University - Isabelle Jönsson
Ritsumeikan University - Isabelle Jönsson
Tokyo University - Marie Herner Hällström
Waseda Univ - Marie Herner Hällström

Singapore 
Nanyang Tech. Univ. - Sofi Shen (UT) och Babs Kunle (IN)
National Univ of Singapore - Marie Herner Hällström    

Sydkorea
EWHA Women's University - Benjamin Nydius
Korea Adv Inst of Science & Tech (KAIST) - Benjamin Nydius
Korea University - Marie Herner Hällström
Seoul National Univ - Sofi Shen       

Taiwan
National Taiwan Univ - Marie Herner Hällström
National Tsing Hua Univ - Benjamin Nydius        

Thailand 
Thammasat University - Benjamin Nydius

 

Australien/ Nya Zeeland

Avtal i Australien/ Nya Zeeland: Ulrika Qvist Mathiesen
ulrika.qvist_mathiesen [at] er.lu.se +46 46 222 83 12, + 46 70 410 11 77

Mobilitetshandläggare, Australien/ Nya Zeeland:

Lena Jonsson lena.jonsson [at] er.lu.se +46 46 222 31 04
Sofi Shen sofi.shen [at] er.lu.se +46 767 96 00 11


Australien
Australian National Univ - Sofi Shen
Griffith University - Sofi Shen
Murdoch Univ - Sofi Shen
Royal Melbourne Inst.of Tech. - Sofi Shen
The Univ of Melbourne - Lena Jonsson
Univ of Adelaide - Sofi Shen
Univ of New South Wales - Lena Jonsson
Univ of Newcastle - Sofi Shen
Univ of Queensland - Lena Jonsson
Univ of Sydney - Sofi Shen


Nya Zeeland
Univ of Auckland - Lena Jonsson
Univ of Canterbury - Lena Jonsson
Univ of Otago - Lena Jonsson

 

Europa

Avtal i Europa: Petra Moser-Nørgaard petra.moser-norgaard [at] er.lu.se, +46 46 222 47 53

Mobilitetshandläggare, Europa: 
Lena Jonsson lena.jonsson [at] er.lu.se +46 46 222 31 04

Sofie Wallberg sofie.wallberg [at] er.lu.se +46 46 222 01 36
Ingrid Temler ingrid.temler [at] er.lu.se (i)ingrid.temler [at] er.lu.se +46 46 222 70 33

Erasmuspraktik - Sofie Wallberg
Erasmusstipendier - Ingrid Temler

Univ of Birmingham - Lena Jonsson
Univ of Edinburgh - Lena Jonsson
Univ of Nottingham - Lena Jonsson

 

Latinamerika

Avtal i Latinamerika: Miguel Cornejo Herrera miguel.cornejo_herrera [at] er.lu.se +46 46 222 93 83

Mobilitetshandläggare, Latinamerika: 
Ida Thelander ida.thelander [at] er.lu.se +46 46 222 31 37
Benjamin Nydius benjamin.nydius [at] er.lu.se +46 46 222 03 84

Argentina
Pontificia Univ Católica Argentina - Ida Thelander
Univ of Buenos Aires - Ida Thelander

Brasilien

Univ. Estadual Paulista "Julio Mesquita Filho" - Benjamin Nydius
Univ Federal do Rio Grande do Sul - Benjamin Nydius

Chile
Pontificia Univ Católica de Chile - Ida Thelander
Univ de Chile - Ida Thelander

Colombia
Univ Nacional de Colombia - Benjamin Nydius

Ecuador
Univ San Fransisco de Quito - Ida Thelander

Mexico
Tec de Monterrey, ITESM - Benjamin Nydius

 

Nordamerika

Avtal i Nordamerika: Anne Messeter anne.messeter [at] er.lu.se +46 70 575 72 16

Mobilitetshandläggare, Nordamerika:
Marie Herner Hällström marie.herner_hallstrom [at] er.lu.se +46 46 222 03 47
Maria Katsarou Tägil maria.katsarou_tagil [at] er.lu.se +46 46 222 34 58, +46 72 700 70 06
Linus Lärka Stjernstrom linus.larka_stjernstrom [at] er.lu.se +46 46 222 38 85
Baiba Thomaeus baiba.thomaeus [at] er.lu.se +46 46 222 70 76

Kanada

Univ of Alberta - Baiba Thomaeus
Concordia Univ - Baiba Thomaeus
McGill  Univ - Baiba Thomaeus
Queen’s Univ - Maria Katsarou Tägil
Simon Fraser Univ - Maria Katsarou Tägil
Univ de Montreal - Baiba Thomaeus
Univ of Guelph - Baiba Thomaeus
Univ of Ottawa - Baiba Thomaeus
Univ of Toronto - Maria Katsarou Tägil
Univ of British Columbia - Maria Katsarou Tägil
UBC, Campus Okanagan - Maria Katsarou Tägil

USA
University of California - Linus Lärka Stjernstrom 

Univ of Denver, Study Abroad - Maria Katsarou Tägil
Michigan State Univ - Baiba Thomaeus
North Carolina State Univ - Baiba Thomaeus
Northeastern Univ - Marie Herner Hällström
Santa Clara Univ - Maria Katsarou Tägil
Univ of Connecticut - Marie Herner Hällström
Univ of Maryland - Maria Katsarou Tägil
Univ of NC at Chapel Hill - Baiba Thomaeus
Univ of Virginia - Baiba Thomaeus

 

Mellanöstern

Avtal i Mellanöstern: Majid Mahdi majid.mahdi [at] er.lu.se +46 46 222 32 93

Mobilitetshandläggare, Mellanöstern: 

Martin Charlier martin.charlier [at] er.lu.se +46 46 222 04 11


American Univ in Cairo - Outi Stålhane
The Univ of Jordan - Outi Stålhane
American Univ of Beirut - Pouneh Eftekhari

 

Ryssland

Avtal i Ryssland: Patricia Tennberg patricia.tennberg [at] er.lu.se, +46 46 222 38 60

Mobilitetshandläggare, Ryssland: 
Baiba Thomaeus baiba.thomaeus [at] er.lu.se +46 46 222 70 76

St Petersburg State Univ - Baiba Thomaeus

 

Norden

Avtal i Norden: Petra Moser-Nørgaard petra.moser-norgaard [at] er.lu.se, +46 46 222 47 53

Mobilitetshandläggare, Norden: 
Martin Charlier martin.charlier [at] er.lu.se +46 46 222 04 11


Se lista över 26 nordiska universitet som ingår i Nordlys (pdf - 148 kB)


Erasmus Mundus Action 2, EM2

Programkoordinator: Majid Mahdi majid.mahdi [at] er.lu.se +46 46 222 32 93

Mobilitetskoordinator:
Babs Kunle babs.kunle [at] er.lu.se +46 70 345 26 58
 

International Credit Mobility, ICM

Programkoordinator: Niklas Nannskog niklas.nannskog [at] er.lu.se +46 46 222 45 03

Administrativ koordinator, student- och lärarmobilitet:
Pouneh Eftekhari pouneh.eftekhari [at] er.lu.se (pouneh.eftekhari)@er.lu.se +46 46 222 46 45

Koordinator, personalmobilitet:
Carina Holmberg Pousette carina.holmberg_pousette [at] er.lu.se +46 46 222 32 58

Koordinator, doktorandmobilitet:
Sofie Wallberg sofie.wallberg [at] er.lu.se +46 46 222 01 36

 

​Relaterat till studentmobilitet

Studentreceptionen studentreception [at] lu.se +46 46 222 01 00
Studentreceptionen bemannas av:
Josefine Kettner och Isabelle Jönsson

Studentförsäkringar - Isabelle Jönsson
isabelle.jonsson [at] er.lu.se +46 46 222 01 10   

LINK - linkmobilitysupport [at] er.lu.se
Martin Charlier martin.charlier [at] er.lu.se +46 46 222 04 11
Baiba Thomaeus baiba.thomaeus [at] er.lu.se +46 46 222 70 76
Outi Stålhane outi.stalhane [at] er.lu.se +46 46 222 40 25

LINK-utveckling:
Outi Stålhane outi.stalhane [at] er.lu.se +46 46 222 40 25
Martin Charlier martin.charlier [at] er.lu.se +46 46 222 04 11
 

Sidansvarig:

Stora Algatan 4, Externa relationer

Externa relationer

Mottagande Mobilitet och Service - studentmobilitet

University of California Study Center - studentmobilitet

Strategiska partnerskap och nätverk - avtal, program och nätverk

Rekrytering och marknadsföring - nationell och internationell

Alumni och karriär - för svenska och internationella studenter

Sektionsstab - ekonomi, kommunikation, IT, personal, registratur/arkiv, mm

Lund University Commissioned Education - Uppdragsutbildning
 

HItta kontaktuppgifter i Lucat till samtliga anställda vid Externa relationer

 

Telefon: 046-222 00 00 (växel)
Postadress: Box 117, 221 00 LUND
Organisationsnummer: 202100-3211
Fakturaadress: Box 188, 221 00 LUND

Webbplatsansvarig: medarbetarwebben [at] lu.se
Om den här webbplatsen