Lunds Innovatörspris
Professor Thoas Fioretos tilldelades Lunds Innovatörspris, ett nyinstiftat pris från Lunds universitet och Sparbanken Skåne som uppmärksammar forskning som framgångsrikt omvandlats till innovation med konkret påverkan på samhälle och miljö.
Professor Fioretos får priset för sitt banbrytande arbete inom blodcancerforskning och sin förmåga att översätta vetenskapliga upptäckter till livsförbättrande medicinska innovationer.
– Min motivation har alltid varit densamma: att förbättra diagnostik och behandling för patienter som insjuknar i cancer, säger Thoas Fioretos, professor och överläkare i klinisk genetik.
Omfattande forskargärning och entreprenörskap
Sedan starten av sin akademiska karriär har professor Thoas Fioretos publicerat över 160 vetenskapliga artiklar om blodcancer, han har också grundat tre bolag för nyttogöra sin forskning. Bolagen sysselsätter cirka 40 medarbetare och har erhållit över 2 miljarder SEK i kapital.
– Stark forskning kan bidra stort till samhällsnytta när individer vågar ta detta ut i världen genom entreprenörskap och innovation. Thoas är ett utmärkt exempel på någon som lyckas med detta gång på gång, säger Niclas Nilsson, avdelningschef för LU Innovation, innovationskontoret vid Lunds universitet.
Priset för Framtidens innovationer
Sedan starten 2017 har Priset för Framtidens innovationer uppmärksammat idéer som kan "förändra vår värld till det bättre".
Det tyngsta priset i år priset gick till Yvonne Lundberg Giwercman, professor vid Medicinska fakulteten. Professor Yvonne Lundberg Giwercman fick priset för utvecklingen av ett patientnära test som kraftigt kan förbättra resultat av IVF-behandlingar.
Testet analyserar och identifierar anpassade hormonbehandlingar för enskilda patienter, något som inte är möjligt idag.
– Forskning visar att kvinnor som får hormonterapi anpassad efter deras gener har 38 procent högre chans att få barn, jämfört med de som inte får genetiskt anpassad behandling, säger Yvonne Lundberg Giwercman.
Metandetektor prisas
Hederspriset gick till Mattias Borg, Johannes Svensson och Johan Lundgren, samtliga universitetslektorer vid Elektromagnetism och nanoelektronik vid Lunds tekniska högskola.
De får priset för utvecklingen av en infraröd sensorteknik som fungerar i rumstemperatur. Det är en stor skillnad från dagens system, som kräver kostsam kryogen nedkylning, det vill säga att man kyler ner något till extremt låg temperatur – vanligtvis under -150 °C.
Tekniken möjliggör effektiv och billig övervakning av metanutsläpp i stor skala. Den kan exempelvis användas för att övervaka Sveriges hundratals kilometer av ledningar.
För AI-baserad simulering för robotik och självkörande bilar prisas Adam Tonderski, Georg Hess och Christoffer Petersson.
Även tre studentprojekt fick även pris under ceremonin.