Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

En kandidat avstår och Renström presenteras för universitetskollegiet

Foto av den övre delen av Kungshuset.

Erik Renström är den kandidat som kommer att presenteras för universitetskollegiet. Anna Stenport har meddelat att hon inte längre är en kandidat till rektorstjänsten.

Rekryteringsgruppen hade beslutat att presentera två kandidater till rektorstjänsten för universitetskollegiet - Erik Renström, professor och nuvarande rektor för Lunds universitet samt Anna Stenport, professor och dekan vid University of Georgia, USA. Nu har Anna Stenport meddelat rekryteringsgruppen att hon efter noggrant övervägande inte längre är en kandidat till rektorstjänsten. 

– I rekryteringsgruppen har vi varit eniga om att presentera två välkvalificerade kandidater för universitetskollegiet. Nu står tyvärr en kandidat inte längre till förfogande. Det innebär att Erik Renström är den kandidat som kommer att presenteras för universitetskollegiet, säger Ingrid Petersson, ordförande i rekryteringsgruppen.

Universitetskollegiet ska efter sitt hörande, senast den 20 maj, lämna sitt yttrande till rekryteringsgruppen. Efter universitetskollegiets hörande kommer rekryteringsgruppen föreslå till universitetsstyrelsen vem som ska utses till ny rektor och vid sitt möte den 4-5 juni fattar styrelsen beslut om förslag till ny rektor. Det är sedan regeringen som utser rektor. 

Läs mer om processen att utse rektor och prorektor: Rektorsrekrytering.

Kort presentation av Erik Renström

Professor i experimentell endokrinologi och nuvarande rektor för Lunds universitet

Erik Renström är född 1963 i Göteborg och bosatt i Landskrona. Han blev läkare 1992 och arbetade kliniskt i sjukvården innan han 1997 doktorerade i membranfysiologi vid Göteborgs universitet. Erik Renström blev professor i experimentell endokrinologi 2009 vid Lunds universitet och var dekan för Lunds universitets medicinska fakultet under åren 2018-2020. Erik Renström är under perioden 2021-2026 rektor för Lunds universitet.

Erik Renström har bedrivit diabetesforskning i Lund och Göteborg och tillbringat tid som post doc i Storbritannien. Erik Renström har även bland annat varit verksam som forskare på läkemedelsbolaget Novo Nordisk A/S i Köpenhamn, koordinator för regeringens strategiska forskningsområde i diabetesforskning Exodiab, samt var en av grundarna av det strategiska innovationsprogrammet SWElife inom life science.