Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

EUGLOH får fortsatt EU-stöd och välkomnar University of Amsterdam

Drönarfoto över University of Amsterdam.

Mitt i sommaren kom ett mycket glädjande besked från Europeiska kommissionen: vår Europauniversitetsallians EUGLOH (European University Alliance for Global Health) får fortsatt finansiering i ytterligare två år, fram till december 2028.

För oss som har varit engagerade i alliansen sedan starten är det ett viktigt kvitto på det arbete som har gjorts under de senaste åren. Att bygga upp ett långsiktigt och ambitiöst samarbete mellan universitet i olika länder tar tid. Därför betyder den fortsatta finansieringen mycket, den ger oss möjlighet att vidareutveckla alliansen och stärka de samarbeten som vuxit fram inom ramen för EUGLOH.

Samtidigt välkomnar vi University of Amsterdam (UvA) som ny medlem i alliansen. Det är ett tillskott som vi är mycket glada över. UvA är sedan länge en viktig partner för Lunds universitet och det europeiska universitet som vi har flest studentutbyten med. UvA är också en nära samarbetspartner inom våra nätverk LERU och U21, och blir nu alltså en del av EUGLOH.

När frågan om en ny partner aktualiserades var det viktigt för oss att hitta ett universitet med samma bredd och akademiska profil som övriga medlemmar i alliansen. EUGLOH utgår visserligen från temat global hälsa, men samarbetet omfattar ett stort antal discipliner och bygger på ett tvärvetenskapligt perspektiv. Alla fakulteter vid Lunds universitet har möjlighet att bidra till och dra nytta av arbetet inom alliansen.

För mig är det också inspirerande att se hur alliansen fortsätter att utvecklas och skapa nya möjligheter för studenter, lärare, forskare och övriga medarbetare. I oktober besöker jag och vicerektor Ann Kristin Wallengren University of Amsterdam för att diskutera hur vi tillsammans kan fortsätta utveckla samarbetet inom EUGLOH. Besöket blir ett viktigt tillfälle att lära känna våra nya kollegor och identifiera nya möjligheter till samverkan mellan våra universitet.

/ Lena Eskilsson, prorektor


Denna text är en del av LU-nytt 13 | 2026

Fakta om Europauniversiteten

Lunds universitet är ett Europauniversitet och ingår därmed i en av EU:s mest betydelsefulla satsningar inom högre utbildning. Idag finns över 60 olika allianser inom EU som samlar universitet från olika europeiska länder i långsiktiga strategiska partnerskap. De har som mål att göra det enklare för studenter, lärare och forskare att studera, undervisa och samarbeta över nationsgränserna. Allianserna utvecklar tillsammans utbildning, forskning och innovation för att stärka kvaliteten i verksamheten och bidra till Europas konkurrenskraft, hållbara utveckling och förmåga att möta framtidens samhällsutmaningar.         

Läs mer om EUGLOH och de universitet som ingår i alliansen på EUGLOHs webbplats.

  • Kontakt: EUGLOH-teamet: eugloh [at] global [dot] lu [dot] se (eugloh[at]global[dot]lu[dot]se). 

  • Projektledare Kristina Miolin: kristina [dot] miolin [at] global [dot] lu [dot] se (kristina[dot]miolin[at]global[dot]lu[dot]se)
Foto på Lena Eskilsson. Fotograf: Charlotte Carlberg Bärg.

Lena Eskilsson, prorektor

E-post: lena [dot] eskilsson [at] rektor [dot] lu [dot] se (lena[dot]eskilsson[at]rektor[dot]lu[dot]se)
Telefon: 046-222 70 05

Prorektors sekreterare Wiveca Ericsson

E-post: wiveca [dot] ericsson [at] rektor [dot] lu [dot] se (wiveca[dot]ericsson[at]rektor[dot]lu[dot]se)
Telefon: 046-222 70 03