Lunds universitet är med och arrangerar EU days som har blivit ett forum där framtidens Europa formas genom idéer, dialog och samverkan. Årets konferens är extra betydelsefull: vi firar både Sveriges 30 år som EU-medlem och Öresundsbrons 25-årsjubileum. Två milstolpar som symboliserar samarbete och sammanhållning över gränser.
Med aktuella teman som hållbar tillväxt, Europas industriella omställning, försvar och säkerhet, samt EU:s globala roll och utvidgning, sätter EU Days scenen för framtidens politik och samhällsutveckling. Huvudtalarna Jessica Rosencrantz och Carl Bildt med moderator Maria Wetterstrand är en del av ett inspirerande program fyllt av experter, beslutsfattare och nytänkare.
EU Days Lund hålls den 23-24 september i Lunds stadshall och programmet hålls på engelska. Arrangemanget är fullbokat men det går även att följa digitalt:
Registrera dig och få länk eller följ youtubelänken: lund.se/eudays
Universitetet är med och arrangerar tre programpunkter och flera av de medverkande i konferensen kommer från Lunds universitet.
- Strategies in an uncertain world, 24 september 11:20 - 12:00, med bl.a. Thomas Kalling, professor i strategi, EHL
- Ukraine and the EU - Navigating Integration and Europe's Future, 24 september 13:00 - 13:45, med bl.a. Anamaria Dutceac Segesten, lektor i Europastudier och prodekan, HT; Eleonora Narvselius, lektor i etnologi, HT; och Tornike Metreveli, biträdande universitetslektor i Europastudier, HT
- Cross-border resilience in crises situation, 24 september 14:15 - 15:00, med bl.a. Marja-Liisa Öberg, docent i EU-rätt, J; och Rhiannon Pugh, lektor i innovation, LTH CIRCLE
Se programmet: lund.se/eudays
Några av de medverkande från universitetet om EU days:
Anamaria Dutceac Segesten, lektor i Europastudier och prodekan
Vem borde absolut inte missa din programpunkt och varför?
– Frågan om Ukrainas framtid och dess plats i det europeiska samarbetet är viktig för en allmänhet som är bekymrade över Rysslands agerande. Dessutom är frågan av särskilt intresse för forskare, beslutsfattare, och diplomater med inriktning mot Östeuropa.
Hur tror du att EU-days kan påverka Lunds universitet?
– LU har chansen att profilera sig som det ledande mötesplats för diskussioner om EU i Sverige, en arena där forskare och icke-akademiska aktörer träffas och berikar varandras förståelse om nu- och framtiden.
Thomas Kalling, professor i strategi, Ekonomihögskolan
Skulle du rekommendera andra kollegor på LU att delta i EU-days?
– Osäkerheten globalt är 2025 av en sådan karaktär att den hotar allt framåtlutat beslutsfattande för politiker och företagare såväl som medborgare. Detta i sin tur påverkar alla institutioner och delar av samhället negativt. Att förstå hur man kan navigera i denna kontext, att lära av varandra och att söka common ground är om inte ett ansvar så ett intresse för oss alla.