Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Forskningsetik för forskande personal vid Lunds universitet

Illustration med lagerkrans och våg.

Vilka etiska utmaningar kan du stöta på i din forskning och hur ska du hantera dem? Nu finns en ny kurs som vänder sig till alla universitetets forskare som hjälper dig orientera dig i forskningsetiska frågor.

Kursen är uppbyggd kring fem forskningsetiska teman: akademisk frihet, god forskningssed, forskning på människor, djurförsök, samt andra frågor som rör din roll som forskare. Du får också veta vilka stödfunktioner och resurser som finns vid Lunds universitet och hur du når dem.

I kursen ingår också en presentation av forskningsetisk reglering: lagar och riktlinjer.

Kursen riktar sig till forskande personal på alla fakulteter, förutom doktorander, som får ta del av liknande information under sin obligatoriska forskningsetikkurs.

Kursen utvecklas av enheten för medicinsk etik vid Lunds universitet. Kontaktperson är Niklas Vareman, niklas [dot] vareman [at] med [dot] lu [dot] se

Gör kursen när det passar dig, det är en självstudiekurs och den tar tre timmar att genomföra.

Läs mer om kursen och anmäl dig på Kompetensportalen.

Kursen är en del av HR Excellence i Research award-projektet och har tagits fram i ett av de fem delprojekt som ingår i den pågående handlingsplanen för att bibehålla certifieringen.