Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Mysteriet med den stulna Marsgloben

Man med typ en jordglob. Foto.
Dainis Dravins med den återfunna Marsgloben. Foto: Johan Joelsson

I mars 2015 upptäcktes att en värdefull Marsglob stulits från astronomibiblioteket. Efter att ha varit spårlöst försvunnen i nästan tio år dök pjäsen plötsligt upp hos en antikhandlare i Stockholm. Nu har den astronomiska guldklimpen återvänt till Lund.

Astronomer har ända sedan 1700-talet använt sig av glober för att åskådliggöra månar och planeter. När teleskopen utvecklades i slutet av 1800-talet växte intresset för speciellt Mars. Den italienske astronomen Giovanni Schiaparelli gjorde detaljerade kartor av vår röda grann­planet. Hans verk inspirerade den amerikanske amatör­astronomen Percival Lowell som lanserade en teori om att de märken som syns på planetens yta var kanaler grävda av en främmande civilisation – teorier som fick ett enormt genomslag. En som fängslades av idén om marsianer var den astronomiskt intresserade konstnären Ingeborg Brun i ­Köpenhamn.

Typ en jordglob. Foto.
Marsglob av konstnären Ingeborg Brun. Globen är nu återbördad till astronomerna i Lund. Häromåret ­såldes en lika­dan för 50 000 dollar. Foto: Johan Joelsson

– Hon fascinerades av tanken på en socialistisk Marscivilisation med en faiblesse för avancerad ingenjörskonst. Under ett par år skapade hon ett femtontal Marsglober. Dessa handmålade hon sedan och ritade ut berg och kanaler som hon skrev ut namn på, säger Dainis Dravins, professor emeritus i astronomi vid Fysiska institutionen.'

Försvann från monter

Totalt producerade Ingeborg Brun ett 15-tal glober. Merparten av ­artefakterna skänkte hon till framstående astronomer runt om i världen. 1921 donerade hon en glob till den astronomiska institutionen i Lund som då leddes av professor Carl ­Charlier. Marsgloben fick en given plats på institutionen och stod under flera decennier i professor Knut Lundmarks arbetsrum för att senare placeras i ett glasskåp på astronomibiblioteket. Någon gång mellan oktober 2014 och mars 2015 försvann den sedan någon dyrkat upp låset.

– Det tog flera månader innan vi upptäckte att globen var försvunnen. Vi började googla och såg att ett exemplar hade sålts på auktion för 50 000 dollar flera år tidigare. Vi hade ingen aning om att den var värd så mycket pengar, säger Dainis Dravins.

Man vid skrivbord med typ en jordglob i bakgrunden. Foto.
Astronomiprofessor Knut Lundmark hade Marsgloben på sitt kontor.

Åren gick och Lundaastronomerna hade gett upp hoppet att få tillbaka sin glob. Men en dag damp det ned ett mejl från en antik­handlare i Stockholm. Han skrev att han köpt globen för 1 200 kronor genom en annons på Facebook. När han började göra research såg han att en glob stulits i Lund nio år tidigare. Genom att jämföra kännetecken kunde antikhandlaren och astronomerna konstatera att det rörde sig om Lunda­globen som då lämnades in till polisen.

Personlig hämtning

– Vi vågade inte förlita oss på postväsendet eftersom den är så värdefull. Så vår professor Nils Rydes tvillingbror Felix Ryde, som också är professor men på KTH, fick åka till polisens beslag i Solna och kvittera ut den och ta den till Lund, säger Dainis Dravins.

Hur ser då globens framtid ut? Dainis Dravins berättar att institutionen kommer att göra allt för att den inte ska stjälas på nytt.

– Jag avslöjar inte var den står i dag. Men den är i betydligt säkrare förvar, säger han och ler.

Konstnären Ingeborg Brun

Ingeborg Brun (1872–1929) var en dansk konstnär, socialist, författare och amatörastronom. Hon tillbringade nio år på mentalsjukhus. Under denna tid kom hon i kontakt med Percival Lowells teorier om kanaler på Mars. Det fick henne att skapa Marsglober av papier-maché. Dessa finns idag på åtta museer och observatorier. Några har även sålts på auktion.

Om LUM

Lunds universitets magasin LUM utkom första gången 1968.
Den tryckta tidningen utkommer idag med 6 nummer per år och når samtliga anställda .
Jan Olsson är redaktör och Eva Johannesson är ansvarig utgivare. 

Kontakta LUM:s redaktion

LUM in English