Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Ny telefoniupphandling startar – de fasta telefonerna avvecklas

En stationärtelefon och en blomma i en kruka.

Nuvarande telefoniavtal avslutas 31 mars 2026, och nu startar en upphandling så att ett nytt avtal kan träda i kraft dagen efter. I och med det nya avtalet kommer förändringar att ske. Därför börjar nu ett projekt för att få allt på plats. Läs om vad du behöver göra för att vara beredd.

Två leverantörer ska bli en

Lunds universitets nuvarande telefonilösning är uppdelad mellan två olika leverantörer för operatörstjänster respektive växel och hänvisning. I den nyss publicerade upphandlingen kravställs att enbart en leverantör ska erbjuda dessa tjänster.

Servrar och system som tjänster

I dag äger universitetet servrar, system och licenser för telefoni. I kommande avtal kommer detta att köpas som tjänst.

De fasta telefonerna avvecklas

I dag finns det cirka tretusen fasta telefoner, Avaya. De bygger på en föråldrad teknik som inte fungerar i moderna telefonväxlar. Därför kommer de fasta telefonerna avvecklas inför det nya avtalet som träder i kraft 1 april 2026. Det innebär ett arbete för verksamheten och vi kommer att återkomma med mer detaljerad information under hösten då det nya avtalet är klart.

Av säkerhetsskäl behöver det i vissa fall finnas stöd för fasta telefoner, exempelvis på några laboratorier. Hur dessa kommer att införas i den nya lösningen återkommer vi till under hösten. 

Det nuvarande tjänstepaketet som heter Mex kommer att vara relativt enkelt att hantera vid en övergång till ett nytt avtal, eftersom det baseras på mobiltelefoni. Så om du har Mex behöver du inte förbereda dig genom att köpa ny hårdvara, men du kan komma att behöva byta sim-kort. Mer information kommer om det blir aktuellt.

Chef – att tänka på

Använd Luted för att få överblick över abonnemang, tilläggstjänster, kostnader och kontering för respektive enhets telefoni. 

Se till att rätt person står på rätt abonnemang. Flytta inte abonnemang mellan personer till exempel när någon slutar, utan avsluta abonnemanget och beställ ett nytt till efterträdaren. 

Bakgrund

Hösten 2024 arbetade universitetet med datakvalitet på telefonin. Fokus låg på:

  • Stod rätt person på abonnemanget?
  • Fanns det abonnemang som inte användes och som kunde avslutas?
  • Fanns det personer som slutat men där abonnemangen fortfarande låg aktiva?
  • Konterades kostnaderna mot rätt kostnadsställen eller skulle dessa justeras?

Resultatet efter detta arbete var att cirka åttahundra abonnemang avslutades, vilket blev en besparing för Lunds universitet och ett viktigt arbete inför stundande upphandling.

Vad händer nu?

  • Ett projekt kommer att pågå från september 2025 till april 2026 för att implementera det nya avtalet.
  • Fast telefoni fasas ut senast 1 april 2026.
  • Det nya avtalet ska träda i kraft 1 april 2026.