maj
Att stärka forskningen genom samverkan - Vad, Varför och Hur?
Välkommen till en konferens som utforskar vad, varför och hur när det gäller samverkan inom forskningen. Syftet med konferensen är att inspirera och undersöka hur samverkan kan stärka forskningens genomslagskraft och öka tillgången till finansiering. Konferensprogrammet innehåller både sessioner där vi fördjupar oss i detaljerna och andra där vi fokuserar på mer övergripande samverkansfrågor. Vi kommer att dela med oss av lärdomar genom presentationer av praktiska fallstudier från Lunds universitets verksamhet, och en paneldiskussion där vi kommer att utforska vikten av samverkan inom grundforskningen nu och i framtiden.
Konferensen riktar sig till forskare och anställda vid Lunds universitet som är nyfikna på hur man kan utveckla samverkan. Evenemanget organiseras av LU Samverkan vid FSI, Lunds universitet.
Observera att konferensen kommer genomföras på engelska.
Preliminärt program
08.30 Frukost
08.50 Välkomsthälsning – Magnus Nilsson, sektionschef för Sektion Forskning, samverkan och innovation
08.55 Check-in
09.00 Samverkan som nyckel till framgång – När olika perspektiv blir en styrka, tidigare intendent vid Nobelprismuseet, Tobias Degsell, grundare och VD för Combiner
Tobias Degsell har tidigare arbetat som intendent vid Nobelprismuseet och är idag en av Sveriges mest efterfrågade föreläsare. Han är känd för sin förmåga att se helheten genom detaljerna och att översätta komplexa insikter till konkreta verktyg för utveckling. Föreläsningen bygger på hans erfarenheter och insikter kring Nobelpriset, samt mer än tio års arbete inom akademin, forskning och olika sektorer i samhället. Utifrån dessa erfarenheter visar han hur avgörande samarbete är i praktiken – och vad som krävs för att det verkligen ska fungera. Genom inspirerande exempel från ledande forskningsmiljöer och kreativa organisationer belyser han hur starkt samarbete byggs upp, hur olika perspektiv kan bli en styrka och hur förtroende, tydliga roller och gemensamma mål skapar bättre resultat.
10.00 Lärdomar från samverkansaktiviteter vid Lunds universitet. Hur samverkan man?
BrainChild – ett samarbete med Microsoft och Barncancerfonden, prof. David Gisselsson Nord, vice dekan, Medicinska fakulteten
Hur man bygger och leder tvärvetenskapliga samverkansmiljöer – BIOPATH, docent Susanne Arvidsson, EHL
Förbättrad beredskap inför framtida pandemier, prof. Jonas Björk, Medicinska Fakulteten
10.30 Hur kan vi se på samverkan som en process? Anna Zingmark, Länka Consulting AB
Anna är en av grundarna av Länka Consulting och har omfattande erfarenhet av komplexa samverkansprocesser, systemförändringar samt frågor som rör kluster och innovation. Hon har arbetat med samverkan inom internationella, nationella och regionala projekt, ofta med företag, akademin och samhällsaktörer från olika områden.
11.30 Grillunch, Restaurang Inspira (om vädret tillåter och förutsatt att den nya terrassen är klar)
12.30 Forskning i samverkan. Drivkrafter, utmaningar och möjligheter för samverkan inom grundforskning mellan akademin och näringslivet. Dr Kristina Tegler Jerselius, Vetenskapsrådet
Kristina Tegler Jerselius presenterar rapporten ”https://www.vr.se/analys/rapporter/vara-rapporter/” 2025-12-15-forskning-i-samverkan---drivkrafter-utmaningar-och-mojligheter-for-samverkan-inom-grundforskning-mellan-akademi-och-naringsliv.html publicerad av Vetenskapsrådet i december 2025.
13.00 Paneldiskussion: Samverkan för spetskompetens och genomslagskraft.
Moderator: Emily Wise, LU Samverkan. Paneldeltagare: Prof. Johannes Persson, dekan vid Humanistiska och teologiska fakulteterna, Nadine Schweizer, Vinnova, och prof. Rajni Hatti-Kaul, LTH
13.30 Mobilitet som ett medel för att skapa win-win-situationer. Lärdomar från ett pilotprojekt vid LTH och LTU, och vad är nästa steg? Maria Johansson, LU Collaboration, prof. Magnus Larson, LTH, Kristofer Kiste, LTH och Envidan AB, samt Johan Lager, Envidan AB.
14.00 Erfarenheter från samverkansaktiviteter vid Lunds universitet. Hur samverkar man?
Att skapa forskningsmiljöer genom samverkan: ett exempel från ett drönarlabb, prof. Johan Bergström, LTH
Att tillsammans tänka om när det gäller plast! prof. Rajni Hatti-Kaul, LTH
Lunds universitets digitala interaktiva konserthall, Jesper Larsson, Konst- och scenkonstfakulteten
14.30 Sammanfattning – Slutsatser
14.40 Check-out
14.45 Kaffe, kaka och nätverkande
Anmäl dig senast den 15 maj.
https://lu.ungapped.io/Events/70518657-06b8-4ae7-a9c3-54c41af1f7bd
Konferensen anordnas inom ramen för projektet ”Ökad samverkanskompetens och kapacitet vid Lunds universitet”, som finansieras av universitetets samverkansråd.
Om evenemanget
Plats:
Scheelevägen 4, 223 63 Lund, Sverige (Auditorium, Restaurang Inspira, Medicon Village)
Kontakt:
anna [dot] bille [at] fsi [dot] lu [dot] se