jun
Digitalt nationellt seminarium om sexuella trakasserier

Lunds universitet bjuder in till digitalt nationellt seminarium om sexuella trakasserier den 1 juni 2021 klockan 10.00–11.20.
Bland anställda och doktorander som svarade på Lunds universitets enkät uppgav 25 procent av kvinnorna att de någon gång under sin anställning vid Lunds universitet upplevt att de blivit utsatta för sexuella trakasserier. Bland studenterna var motsvarande siffra 27 procent.
Syftet med projektet Tellus var att stärka det förebyggande arbetet mot sexuella trakasserier vid Lunds universitet genom att lyssna på medarbetare, studenter och doktorander och skapa ett gediget kunskapsunderlag. Under projektets gång vidgades arbetet till att även omfatta kränkande särbehandling och trakasserier av alla typer, vilket nu även återspeglas i uppdraget för ett nytt universitetsgemensamt stödteam. Det är unikt att arbetet under hela tiden har skett i ett nära samarbete mellan forskare, universitetsledning, verksamheten, HR och studentorganisationer, inte bara inför och under datainsamlingen utan även när åtgärderna tas fram och sjösätts.
Vi hoppas att vårt seminarium ska ge intresserade lärosäten och organisationer underlag och inspiration till deras eget arbete och därmed bidra till utvecklingen på nationell nivå.
Medverkande i seminariet är rektor Erik Renström, vicerektor Jimmie Kristensson, projektledare Anette Agardh, Tellus forskargrupp, Lunds universitets överskyddsombud Katarina Larsdotter Wendel och vice ordförande för Lunds universitets studentkårer Ella Sjöbeck. Moderator är journalist Lars Mogensen.
Seminariet sänds live och kommer inte att spelas in.
Program
10.00 Rektor Erik Renström hälsar välkommen och inleder seminariet.
10.05 Anette Agardh, professor i global hälsa, projektledare för Tellus, presenterar forskargruppen och berättar om undersökningen och resultaten.
10.30 Moderator Lars Mogensen samtalar med Anette Agardh, vicerektor Jimmie Kristensson och Lunds universitets studentkårers vice ordförande Ella Sjöbeck.
10.45 Vicerektor Jimmie Kristensson berättar om de planer som Tellusprojektet har gett upphov till och som är högprioriterade under de kommande åren.
11.00 Lars Mogensen samtalar med Jimmie Kristensson, Gisela Priebe, docent i psykologi, forskare i Tellus och Katarina Larsdotter Wendel, överskyddsombud vid Lunds universitet.
11.15 Jimmie Kristensson avslutar.
Om evenemanget
Plats:
Online via Youtube https://youtu.be/tTFpxyxllNg
Språk:
Svenska
Kontakt:
jol [at] hr [dot] lu [dot] se