Kompetens- och karriärutveckling
Här får du veta mer om möjligheterna till kompetensutveckling inom Lunds universitet.
Innehåll på sidan:
Kompetensutveckling online via Moderskeppet 2026
Fram till slutet av 2026 har alla universitetets medarbetare tillgång till Moderskeppet, en svensk onlineplattform för kompetensutveckling med cirka 500 onlinekurser.
Moderskeppet › Kompetensutveckling för alla på kontoret
Exempel på kursområden
- AI och Copilot
- Microsoft 365, exempelvis Excel, PowerPoint och Teams
- Ledarskap och kommunikation
- Produktivitet och planering
- Sociala medier och digital kommunikation
- Foto, video och design
Nya kurser publiceras löpande.
Så loggar du in
- Gå till inloggningssidan på Moderskeppets webbplats.
- Ange din jobbmejl (din [at] lu [dot] se-adress) och klicka på Fortsätt.
- Logga in med ditt LU-ID.
Därefter har du tillgång till hela kursutbudet.
Studera i egen takt
Kurserna är inspelade och kan ses när som helst. Dina framsteg sparas automatiskt så att du enkelt kan fortsätta där du slutade.
Kompetensutveckling på Lunds universitet
På Lunds universitet arbetar vi med kompetensutveckling utifrån verksamhetens behov. Dagens snabba förändringstakt innebär att vi aktivt behöver stödja både verksamhetens och medarbetarnas utveckling för att vara ett universitet i världsklass och en attraktiv arbetsplats.
Som medarbetare behöver vi fundera kring vår egen utveckling, våra styrkor, kompetenser, mål, nätverk med mera i relation till vår arbetssituation och verksamhetens mål. Det är viktigt både för universitetets verksamhet och den egna utvecklingen i arbetet.
Vilken kompetensutveckling som är aktuell för dig avgör du och din chef tillsammans utifrån aktuella och framtida kompetensbehov i din verksamhet.
Kompetensportalen
I Kompetensportalen hittar du ett stort antal internutbildningar. Du får en personlig sida i Kompetensportalen där du får överblick över dina pågående eller kommande kurser. Du kan själv skriva ut en sammanställning av alla kurser du har sökt och genomgått via portalen.
Tänk på att förankra din kursanmälan med din chef innan du söker.
Du loggar enkelt in med ditt Lucat-ID och e-legitimationen Freja+.
Obligatoriska kurser
Vissa kurser är obligatoriska för att få behörighet i olika administrativa system. Dessa är taggade med kategorin systembehörighet i Kompetensportalen.
Sök efter kurser i Kompetensportalen
Kostnad
De flesta utbildningar som erbjuds är kostnadsfria. Vissa kurser och program är dock avgiftsbelagda. Kostnaden belastar ditt kostnadsställe. Tänk på att förankra med din chef innan du anmäler dig.
Inspiration och tips på kompetensutveckling
Du som anställd kan utveckla din kompetens på många olika sätt. Vilken form av kompetensutveckling som är rätt för dig kan du diskutera med din chef vid ett utvecklingssamtal.
Chef- och ledarutveckling
Du som är chef eller ledare vid Lunds universitet erbjuds kompetensutveckling och stöd inom ramen för Chefsplattformen, bland annat i form av olika kurser och program.
- Läs mer under Chefsplattformen på HR-webben (för HR-funktioner och chefer)
- Se aktuella kurser och utbildningar för chefer och ledare i HR-webbens utbildningskalender
För undervisande personal
Kompetensutveckling i digitala verktyg
För lärande i en digital värld är en webbplats som vänder sig till dig som undervisar eller arbetar administrativt vid Lunds universitet. Enheten för undervisningsstöd har samlat material, lästips och råd om digitala verktyg och lärande. Just nu fokuserar vi särskilt på tre teman: generativa AI-verktyg, tillgänglighet och video i undervisningen. Du hittar aktuella kurser, seminarier och workshops i kalendariet på svenska och engelska.
För lärande i en digital värld – education.lu.se
Högskolepedagogisk kompetensutveckling
Som stöd för högskolepedagogisk kompetensutveckling erbjuds för undervisande personal bland annat högskolepedagogiska kurser, workshopar och seminarier vid universitetets högskolepedagogiska enheter.
Vissa fakulteter erbjuder även egna högskolepedagogiska kurser:
- För samtliga fakulteter: Avdelningen för högskolepedagogisk utveckling (AHU)
- För Medicinska fakulteten: Medicinska fakultetens centrum för utbildning och lärande (MedCUL)
- För LTH: Centre for Engineering Education (CEE)
- För Naturvetenskapliga fakulteten: PLUS
Pedagogisk meritering vid Lunds universitet
Pedagogisk meritering handlar om att synliggöra och belöna lärares pedagogiska kompetens.
Vid Lunds universitet innebär meriteringen att du som lärare dokumenterar och utvecklar:
- dina undervisningsfärdigheter
- din professionella utveckling
- ditt pedagogiska ledarskap
- dina bidrag till studenters lärande.
Den pedagogiska meriteringen är ett underlag vid befordran, karriärutveckling och lönerevision. Syftet är att din pedagogiska kompetens ska värderas lika tydligt som din forskningskompetens.
Läs mer om pedagogisk meritering och karriärvägar på AHU:s webbplats – ahu.lu.se
Karriärvägar inom forskning och undervisning vid Lunds universitet
Vägen för att göra akademisk karriär kan vara rak, men ofta är den ganska krokig. Det är sällan som det bara finns en väg att gå. Vid Lunds universitet kan karriärvägarna skilja sig mellan de olika fakulteterna.
Läs mer om karriärvägar inom forskning och undervisning vid Lunds universitet
Innehåll:
- Lärarledd kurs
- Självstudiekurs
- Seminarium
- Workshop
- Nätverk
- Konferenser
- Skuggning
- Personalmobilitet genom Erasmus+
- Mentorskap
- Arbetsrotation
- Uppdragsutbildning
- Öppna föreläsningar och seminarier
Lärarledd kurs
En vanlig form av kompetensutveckling vid Lunds universitet är lärarledda kurser. Oftast ingår träffar i klassrum med lärare, men en lärarledd kurs kan också vara helt webbaserad.
Kurserna varierar i omfång. Vissa är endast ett par timmar långa medan andra kan sträcka sig över en längre tid och bestå av flera träffar och moment. När vi blandar moment på webben med klassrumsträffar kallar vi detta för blandutbildning eller blended learning.
Självstudiekurs
Självstudiekurser kan vara allt ifrån inläsningsmaterial till mer avancerade webblösningar. Poängen är att deltagaren på egen hand kan tillgodogöra sig materialet närhelst det passar.
Seminarium
Seminarier anordnas runtom på universitetet dagligen. Institutionerna bjuder ofta in till seminarier med sina forskare, men det finns även förvaltningsseminarier och rektorsseminarier vid universitetet.
Syftet med seminariet som form är att deltagarna aktivt diskuterar en fråga eller ett ämne. Ett seminarium kräver ofta förarbete av deltagaren (till exempel läsning av en text) för att det ska bli så bra som möjligt.
Workshop
En workshop har som syfte att samla deltagare med speciella kompetenser för att diskutera och lösa problem eller lära sig något nytt tillsammans.
Ofta resulterar workshopar i ett konkret resultat, en lösning på ett problem eller nya kunskaper utifrån praktisk träning under sammankomsten. En workshop kräver engagerat deltagande från de som närvarar.
Nätverk
Genom att interagera med andra personer med liknande arbetsuppgifter kan du få tips om och dela med dig av lösningar på utmaningar i ditt arbete. Att lära av andra och samtidigt få bidra till deras lärande ger nya infallsvinklar och tar tillvara på kompetenser inom organisationen på ett effektivt sätt.
Många yrkesroller har också etablerat nätverk som träffas regelbundet över institutions- eller fakultetsgränserna.
Lunds universitet är även delaktiga i flera nätverk på nationell och internationell nivå, där det till exempel ges möjlighet till utbytesveckor för universitetets medarbetare.
Konferenser
Många lärosäten och andra organisationer ordnar konferenser som är öppna för såväl forskare och lärare som administrativ och teknisk personal. Lunds universitets fakulteter anordnar en rad konferenser, liksom universitetet som helhet.
Skuggning
Skuggning av en kollega kan vara lärorikt och ge nya insikter kring hur en arbetsdag kan se ut för andra i en liknande (eller helt olik) yrkesroll.
Skuggning kan liknas vid ett studiebesök och kan pågå under en dag eller under en längre tid. Med fördel kan två personer skugga varandra så att utbytet blir ömsesidigt.
Personalmobilitet genom Erasmus+
Alla anställda har möjlighet att åka till något av Lunds universitets många partneruniversitet i Europa med finansiering från EU-programmet Erasmus+ för att skaffa sig internationell erfarenhet, internationella meriter samt utveckla eller fördjupa befintliga kontakter.
Lärare kan få finansiering för undervisning, föreläsning, seminarium, handledning och examination vid ett partneruniversitet i Europa.
Alla anställda kan få finansiering för jobbskuggning och till exempel delta i det löpande arbetet vid partneruniversitet, företag eller organisationer. Du även få bidrag för studiebesök, deltagande i kurser, seminarier eller workshops med tydlig anknytning till ditt arbete.
Läs mer om Erasmus mobilitet och skuggning
Mentorskap
Att vara mentor är en viktig del i att vara ledare och oftast oerhört givande för både mentor och adept. Att reflektera över situationer i den egna verkligheten tillsammans med en utomstående är ett bra stöd i att se olika handlingsvägar.
Arbetsrotation
Arbetsrotation innebär att två personer byter arbetsuppgifter med varandra under några månader – antingen mellan olika ansvarsområden eller olika arbetsplatser.
Det är ett bra sätt att sprida kunskap och erfarenheter samtidigt som det ökar förståelsen för andras arbetsuppgifter. Det är ett sätt att utveckla såväl organisationen som individen.
Uppdragsutbildning
Uppdragsutbildning är oftast en skräddarsydd utbildning genom universitetet eller genom andra aktörer och i vissa fall ger utbildningen även högskolepoäng.
Läs mer om universitetets uppdragsutbildning
Öppna föreläsningar och seminarier
Som anställd vid Lunds universitet erbjuds du kontinuerligt ett antal intressanta öppna föreläsningar och seminarier. Håll ögonen öppna efter information i nyhetsbrev och på Lunds universitets webbplats. Ofta skickas även inbjudan ut via e-post.
Kontakt
Om du inte hittar det du söker på denna webbsida kan du ställa en fråga till sektionen HR via Supportcenter.
Kontakta din närmaste chef eller din verksamhets HR-funktion om du har frågor om din anställning eller din verksamhets rutiner i HR-frågor.
Håll dig uppdaterad
Universitetsövergripande nyheter som rör din anställning förmedlas i nyhetsbrevet LU-nytt. LU-nytt mejlas ut till alla anställda varannan vecka, på svenska och engelska.
Är du chef eller arbetar med HR-frågor?
På HR-webben finns ett fördjupat HR-stöd för dig.
Kompetensportalen
I Kompetensportalen kan du söka efter och anmäla dig till ett stort urval av universitetets internutbildningar.