Kommers – avtalskatalog och verktyg för upphandling
Kommers är universitetets avtalskatalog och verktyg för upphandling. I systemet hittar du samtliga gemensamma upphandlade avtal vid Lunds universitet.
I avtalskatalogen kan du söka upp en artikel eller tjänst samt få reda på hur du beställer den, exempelvis genom Lupin/Proceedo. Har du behörigheten inköpare kan du även läsa din fakultets egna upphandlade avtal samt genomföra direktupphandling och förnyad konkurrensutsättning.
Logga in i Kommers
Du loggar in i Kommers med ditt Lucat-id.
Behörigheter och roller
Alla anställda har behörigheten avtalsläsare. Det ger behörighet att läsa alla gemensamma avtal.
För att kunna genomföra direktupphandlingar krävs behörigheten inköpare, som söks i Lucat under rubrikerna IT-tjänst/Ekonomi/Kommers. Ansökan om behörighet godkänns av prefekt eller motsvarande.
För att kunna genomföra en direktupphandling eller förnyad konkurrensutsättning behöver du utöver behörighet även genomföra följande onlinekurser som du hittar i Kompetensportalen. Kurserna kan även genomföras för övriga medarbetare som vill fördjupa sin förståelse inom området.
- Så söker du fram avtal i avtalskatalogen (grundutbildning)
- Centrala begrepp och de viktigaste regelverken som styr inköp (grundutbildning)
- Så söker du i avtalskatalogen, följer avropsinstruktioner, gör beställningar och hanterar fakturor (fortsättningsutbildning)
- Så gör du en direktupphandling (fortsättningsutbildning)
Du kan läsa mer om kursernas innehåll på Ekonomiwebben.
Internutbildningar inom ekonomi/inköp
Guider till Kommers
Följande guider ger stöd till användare med behörigheten Inköpare.
- Kommers-guide: Direktupphandling (PDF, 1186kB, ny flik)
- Kommers-guide: Förnyad konkurrensutsättning (PDF, 692 kB, ny flik)
- Kommers-guide: Lägga upp avtal (PDF, 451 kB, ny flik)
Support
För dig som är avtalsläsare
Anmäl ditt ärende i sektionen Ekonomis serviceformulär.
För dig som är inköpare
För att ett supportärende ska hanteras krävs att du har genomgått de utbildningar som är kopplade till behörigheten Inköpare.
Teknisk support för systemrelaterade tekniska frågor hanteras av systemleverantören Antirio.
- E-post: kommers [dot] support [at] antirio [dot] com (kommers[dot]support[at]antirio[dot]com)
- Telefon: + 46 8 612 34 53
Övriga frågor hanteras av avdelningen Inköp och upphandling via sektionen Ekonomis serviceformulär.
Ordlista och rollbeskrivning
- Annonspliktig upphandling under tröskelvärdet: En form av upphandling som ska göras när du ska köpa in varor eller tjänster till ett värde av mellan 700 000 kronor och 1 546 202 kronor och inga existerande avtal finns.
- Annonspliktig upphandling över tröskelvärdet: En form av upphandling som görs när du ska köpa in varor eller tjänster till ett värde av över 1 546 202 kronor och inga existerande avtal finns.
- Avrop: Köp från ett ramavtal.
- Avtalskatalog: En sökbar katalog med information om hur alla universitetsgemensamma avtal ska avropas.
- Direktupphandling: När avtal saknas för tjänsten/produkten och inköpet har ett värde under direktupphandlingsgränsen på 700 000 SEK.
- Enskild upphandling: När tjänsten/produkten som en specifik verksamhet har behov av, inte finns att avropa på ramavtal och upphandling utförs av sektionen Ekonomi.
- Förnyad konkurrensutsättning: En typ av avrop som ska genomföras för vissa ramavtal som innebär att alla ramavtalsleverantörer får lämna in ett nytt anbud för just det som du har behov av att beställa.
- Inköp: Hela processen från behov till avtalsslut: upphandling, avtalshantering, avrop och beställning från avtal, leveranskontroll, uppföljning, förhandling med leverantörer samt fakturahantering.
- Ramavtal: Ett avtal med en eller flera leverantörer som bestämmer villkoren för framtida beställningar under en viss tidsperiod.
- Tröskelvärde: Det värde som EU sätter och som reglerar hur upphandlingen ska genomföras.
- Avtalsläsare är alla anställda på universitetet och det ger läsrättigheter i den gemensamma avtalskatalogen.
- Beställare är någon som regelbundet gör inköp från befintliga avtal samt, om prefekt medger det, direktupphandla vid värden under 100 000 kronor.
- Inköpare är någon som gör direktupphandling samt förnyad konkurrensutsättning och jobbar i upphandlingsmodulen i Kommers.
- Inköpssamordnare utgör länken mellan sektionen Ekonomi och inköpare och beställare i verksamheten avseende inköpsfrågor.
- Prefekter/motsvarande ansvarar för att deras medarbetare gör korrekta inköp.
Kontakt
Support för Kommers
E-post: kommers [dot] support [at] antirio [dot] com
Telefon: + 46 8 612 34 53
(måndag - fredag 8.00 - 16.00)
Övriga ärenden
Kontakta avdelningen Inköp och upphandling via vårt supportformulär