Under de senaste åren har Lunds universitet satsat starkt på att lyfta fram kulturens och konstens roll i utbildning, forskning och innovation. För att stödja lärarna i detta arbete utlystes i höstas medel för fröfinansiering – en chans att få stöd till nya projekt som vill föra in kultur på kreativa sätt i sin verksamhet. Totalt kom 18 spännande ansökningar in!
För att välja ut de bästa projekten har styrgruppen för kultursamverkan tittat på om de tydligt integrerar kultur i utbildning och forskning, om de är nyskapande och innovativa, samt om de samarbetar med andra fakulteter eller universitet. Och nu är det klart. Här är de fyra projekten som får fröfinansiering:
- Från Samhällsvetenskapliga fakulteten kommer projektet ”Kriminologins klara linjer” som med hjälp av en serietecknare ska använda bildkonsten för att stärka pedagogiken inom kriminologiprogrammet och slagkraftigt förmedla kriminologisk forskning.
- I ”Operans fysik – om toner i ljus och färger i ljud” samarbetar LTH, Konstnärliga, Medicinska och HT- fakulteterna för att producera material som med hjälp av operasång ska öka förståelsen för ljud, ljus och vågor och därmed bland annat väcka intresse för fysik.
- Projektet LUFT – Art of air är ett samarbete mellan LTH och en kompositör som ska göra en musik- och bildföreställning för forskning, undervisning och kommunikation kring luftföroreningar.
- Slutligen tilldelas HT-fakulteterna medel för utveckling av en kurs för lärare och forskare i att integrera konstarterna i undervisning och forskning.
Totalt delas 200 000 kronor ut för att ge dessa fantastiska projekt möjlighet att växa och utvecklas. Vi ser verkligen fram emot att följa hur dessa initiativ kommer att bidra till att göra vår utbildning och forskning ännu mer kreativ och kulturberikad!
/ Ann Kristin Wallengren, vicerektor.
Läs mer: