Redan vid terminsstarten drar vi igång en AI-kurs som riktar sig till alla medarbetare. Kursen är grundläggande och vänder sig till dig som är ny inom AI-området. Den kommer att ge praktiska insikter om hur AI kan användas i arbetslivet och passar dig som är ny inom ämnet. Du får lära dig grunderna, ansvarsfull användning av AI och inspireras till effektiv promptdesign. Den kommer att finnas i Kompetensportalen vid terminsstart (separat nyhet kommer). Under hösten kommer vi också att erbjuda fler utbildningar, både om digitala verktyg och om AI, så att du kan hitta det som passar just dig.
Jag vet att många redan använder AI i sin vardag. För dig som forskar finns stöd att få hos Enheten för forskningsdata, och för dig som undervisar finns stöd bland annat i form av tips och verktyg samlade på Enheten för undervisningsstöds webbplats: education.lu.se. Parallellt löper även ett uppdrag under Utbildningsnämnden som syftar till att få fram just ett förslag till sammanhållet arbete i användning av AI med särskilt fokus på utbildningsfrågor.
Men vi vill mer än så. Med Ad Hoc-gruppen tar vi nu ett bredare grepp för att kunna stötta alla medarbetare, oavsett roll. Det handlar inte bara om teknik, utan om att skapa trygghet, nyfikenhet och gemensam förståelse för hur vi kan använda AI på ett klokt och hållbart sätt.
Utvecklingen går snabbt, och det är lätt att känna sig överväldigad. Men vi gör det här tillsammans, steg för steg. Samtidigt behöver vi vara medvetna om att vi är en statlig myndighet, vilket innebär att vi måste ta hänsyn till lagar, regler, etik och säkerhet i allt vi gör.
Vi ska inte springa på alla bollar, men vi ska vara nyfikna, öppna och strategiska. Det går inte att förutspå exakt vart AI-utvecklingen är på väg, inte ens under den närmaste tiden. Men med Ad Hoc-gruppen på plats, tillsammans med AI Lund, sektionen IT och andra enheter, har vi nu en möjlighet att följa utvecklingen och navigera klokt framåt.
Det blir en spännande höst och jag ser verkligen fram emot att vi gör den resan tillsammans!
/Kristina Eneroth, vicerektor
Ordförande för Ad Hoc-gruppen
Läs mer
- Stöd för AI-frågor i undervisning: education.lu.se
- Stöd i hantering av forskningsdata och kontaktuppgifter vid AI-frågor: Hantering av forskningsdata
- Stöd för dig som vill utveckla din kompetens inom AI och digitalisering
