Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Universitetets alumnnätverk har passerat 50 000 medlemmar

Porträttbild av en kvinna som poserar utomhus i en arkad.
Ellinor Fast blev alumnnätverkets 50 000:e medlemmen.

Alumnnätverket nådde en viktig milstolpe precis innan sommarledigheten med 50 000 medlemmar världen över.

Viktiga ambassadör

Alumner bär med sig sina erfarenheter från Lund in i näringslivet, politiken, kulturen, forskningen och samhället i stort. Genom Alumnnätverket bygger vi broar mellan dem och oss, mellan då och nu. 

Du som medarbetare kan också vara med

Alla medarbetare vid Lunds universitet är välkomna att gå med i nätverket och fördelarna är många:

  • Gratis medlemskap
  • Exklusiva rabatter
  • Inbjudningar till föredrag, alumnevenemang och mingelträffar
  • Nyhetsbrevet Lundensaren – inspiration och nyheter från universitetet

Läs mer och bli medlem via Alumnnätverket | Lunds universitet

Tänk på att du som har kontakt med studenter kan tipsa dem om att ansluta sig till nätverket när de är på väg att lämna universitetet. Du spelar en särskilt viktig roll. Hör av dig till oss på Alumnrelationer (en del av Globalt Engagemang) för tips om hur du kan implementera det i ditt arbete. Vi hjälper dig gärna.

Och här är hon: Den 50 000:e medlemmen i Alumnnätverket